Pierwsze kroki w QGIS – tworzenie i edycja warstw wektorowych


Mapy z QGIS 3.4 od podstaw - bezpłatny rozdział

W tym wpisie pokażę, że tworzenie i edycja warstw wektorowych w QGIS jest dla każdego! 🙂

Jak utworzyć nową warstwę?

Opcję tworzenia nowej warstwy znajdziemy na pasku narzędzi Zarządzanie warstwami, który jako jedyny domyślnie znajduje się w pionie, po lewej stronie, koło panelu warstw:

Tworzenie nowej warstwy Shapefile na pasku narzędzi warstwy QGIS

Możemy również skorzystać z głównego menu Warstwa, gdzie znajdziemy opcję tworzenia warstw:

Tworzenie nowej warstwy w menu głównym QGIS

W tym wpisie zajmiemy się warstwą ESRI Shapefile. Gdy klikniemy opcję Nowa warstwa Shapefile, otworzy się okno, w którym będziemy musieli wybrać miejsce zapisu i nazwę pliku, kodowanie oraz typ geometrii. W warstwie .shp możemy przechowywać tylko jeden typ obiektów. Przy jej tworzeniu, musimy zatem zadeklarować jakie obiekty mają się w niej znajdować. Do wyboru są punkty (oraz wielopunkty), linie lub poligony.

Możemy również dodać od razu kolumny w tabeli atrybutów. Domyślnie pojawia nam się kolumna id. Nie musimy się tym jednak zajmować w momencie tworzenia warstwy. Kolumny w tabeli możemy również dodać później.

Gdy mamy już wybrane parametry – klikamy OK i w panelu warstw pojawia się nowo utworzona warstwa.

Tworzenie nowej warstwy wektorowej QGIS - okno wraz z objaśnieniami

 Jak włączyć tryb edycji warstw?

Aby dodać do utworzonej warstwy jakieś obiekty, musimy wejść w tryb edycja warstw. Możemy to zrobić klikając prawym klawiszem na nazwę warstwy i wybierając z menu kontekstowego Tryb edycji …

Tryb edycji warstwy w menu kontekstowym w QGIS

… lub wciskając na pasku narzędzi ikonkę ołówka (warstwa musi być zaznaczona). Po włączeniu trybu edycji warstwy zauważysz, że uaktywnią się narzędzia edycji oraz zaawansowanej edycji warstwyWłączanie trybu edycji warstwy wektorowej w QGIS

Aby narysować poligon lub linię, albo dodać punkt, należy uaktywnić narzędzie rysowania. W przypadku każdego z tych typów geometrii, narzędzie to ma inną ikonę, w każdym też przypadku uaktywnia się nieco inny zestaw narzędzi do edycji (poniżej kolejno dla punktów, linii i poligonów). Rysujemy „wyklikując” węzły obiektów (lub stawiając punkty). W przypadku linii i poligonów rysowanie obiektów kończymy prawym kliknięciem myszy.

Edycja warstw wektorowych w QGIS - narzędzie rysowania dla różnych typów geometrii

Jak wczytać warstwę shp?

Warstwa w formacie ESRI Shapefile składa się z kilku plików o tej samej nazwie, ale różnych rozszerzeniach. Są to:

*.shp – w pliku z rozszerzeniem shp przechowywane są informacje związane z geometrią obiektów.

*.dbf – w pliku z rozszerzeniem dbf przechowywana jest tabela atrybutów, zawierająca informacje o poszczególnych obiektach zapisanych na warstwie. Jest format bazy danych, który można odczytać w arkuszu kalkulacyjnym. Należy jednak unikać modyfikowania go w ten sposób, zwłaszcza przez osoby początkujące. Można natomiast łatwo skopiować go do nowego arkusza kalkulacyjnego i tam wykonywać różne działania.

*.prj – ten plik zawiera informacje o odwzorowaniu kartograficznym (ang. projection). Opisuje, jak należy interpretować dane geometryczne, aby zostały poprawnie wyświetlone na mapie.

*.shx – ten plik służy do szybszego wyszukiwania obiektów na warstwie poprzez mechanizm tzw. indeksowania.

*.cpg – jest to opcjonalny plik (tworzony przez program QGIS), który zawiera informację o kodowaniu znaków w tabeli atrybutów.

*.qpj – jest to opcjonalny plik (tworzony przez program QGIS), który zawiera informację o odwzorowaniu kartograficznym (odpowiednik *.prj).

Absolutne minimum, aby móc otworzyć dane w formacie Shapefile to pliki z rozszerzeniami: *shp, *dbf i *shx. Zatem przenosząc dane (lub np. wysyłając je mailem) trzeba pamiętać o wszystkich plikach, gdyż przeniesienie samego pliku *shp nie pozwala na wczytanie warstwy.

Wczytać warstwę do programu możemy na kilka sposobów. Najprościej jest przeciągnąć jeden z trzech wyżej wymienionych plików do okna mapy lub panelu warstw. Możemy także otworzyć warstwę znajdując ją w panelu przeglądarki (–> patrz wpis dot. paneli) a następnie klikając dwukrotnie lub przeciągając do okna mapy lub panelu warstw. Możemy także otworzyć okno Zarządzania źródłami danych i za jego pomocą otworzyć warstwę.

Zarządzania źródłami danych - okno QGIS służące dodawaniu warstw wektorowych


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *