Pierwsze kroki w QGIS – główne panele (cz.1)


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Po otwarciu programu, w głównym jego oknie znajduje się sporo tajemniczych pasków narzędzi oraz paneli. Na początek proponuję się z nimi zapoznać a następnie wyłączyć te, które nie są potrzebne do bieżącej pracy. Aby włączyć/wyłączyć panele i paski narzędzi, należy kliknąć prawym klawiszem myszki na szarą część paska menu.

Po wyłączeniu wszystkich paneli i pasków narzędzi QGIS wygląda tak:

panele i paski narzędzi

Jak zacząć pracę z QGIS?

Panel warstw

Na początek włączmy panel warstw. Pojawi się w nim lista otwartych w projekcie warstw. Posiada kilka opcji, które opisałam poniżej:

panel warstw QGIS

 

Panele przeglądarki

Kolejnym panelem, który może nam ułatwić pracę, jest panel przeglądarki. Łatwo odnajdziemy w nim warstwy, które chcemy dodać do projektu. Samo dodawanie też jest bardzo proste – wystarczy dwukrotnie kliknąć na warstwę, lub przeciągnąć ją do okna panelu warstw lub do głównego okna mapy.

Możemy włączyć dwa panele przeglądarki. Po co aż dwa? Dzięki temu możemy łatwo przenosić pliki między folderami. Nie warto jednak mieć na stałe włączonych obu paneli (chyba, że ktoś ma baaardzo duży monitor) – zajmują w sumie sporo miejsca.


Panel stylizacji warstw

Gdy mamy już otwartą jakąś warstwę możemy otworzyć dokowalne okno stylizacji i na żywo obserwować zmiany stylu warstw (nie trzeba klikać za każdym razem Zastosuj w oknie właściwości warstwy). Jest to duże ułatwienie i przyspieszenie procesu stylizacji mapy.

O kolejnych panelach i paskach narzędzi napiszę w kolejnym wpisie.


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *