Pierwsze kroki w QGIS – jak zainstalować program?


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Tym wpisem rozpoczynam cykl dla początkujących – podstawy podstaw, czyli jak zacząć przygodę z (Q)GISem. Mam nadzieję, że zachęcą one osoby, które się jeszcze wahają. Z tego wpisu dowiesz się jak zainstalować program QGIS (w wersji 2.18). Poniżej instrukcja krok po kroku instalacji z instalki, którą należy ściągnąć na dysk.

Instalacja programu QGIS

  • Ze strony QGISa należy pobrać odpowiednią instalkę, Jeśli zależy nam na stabilności działania – wersję Long Term Release (LTR), jeśli zaś interesują nas najnowsze funkcje – wersję najnowszą. Jeśli wiemy jakie komponenty programu chcemy zainstalować/odinstalować/doinstalować, możemy skorzystać z Instalatora sieciowego – polecany raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Instalacja programu QGIS - pobieranie instalatora

  • Uruchamiamy instalator (ze ściągniętej instalki) i na kolejnych ekranach pozostajemy przy ustawieniach domyślnych:

Jak otworzyć program QGIS?

Po zakończonej instalacji na pulpicie pojawi się folder z nazwą i numerem wersji programu, a w środku będzie kilka skrótów:

QGIS - skróty na pulpicie

OSGeo4W Shell – konsola dla tych, którzy wolą wydawać polecenia tekstowo 😉

QGIS Browser – przeglądarka, którą można uruchomić osobno, ale jest też zintegrowana z QGISem i dostępna z poziomu programu

QGIS Desktop – właściwy program, który należy otworzyć. Wersja z GRASSem umożliwia dostęp do dodatkowych algorytmów. Zwykle używam tej właśnie wersji, choć na poziomie podstawowym nie ma znaczenia czy korzysta się z wersji z GRASSem, czy bez niego.

Qt Designer  – program umożliwiający tworzenie własnych okien dialogowych (formularzy) do edycji atrybutów (dla zaawansowanych użytkowników)

SAGA GIS – skrót do programu SAGA, który jest instalowany razem z QGISem, Z algorytmów SAGI można korzystać przez QGISa, ale mamy też możliwość otworzenie SAGI jako niezależnego programu,


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *