Pierwsze kroki w QGIS – jak dodać warstwę WMS?


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Jak dodać adres WMS do bazy adresów WMS w programie QGIS

Zanim dodamy serwer WMS do QGISa, musimy zdobyć jego adres. Na początek proponuję skorzystać z bazy adresów na stronie Geoportalu. Skopiuj wybrany adres (na przykład ortofotomapy) do schowka.

Otwórz program QGIS a następnie kliknij w ikonkę Dodaj warstwę WMS/WMTS (lub skorzystaj z głównego menu Warstwa –> Dodaj warstwę).

QGIS - dodaj warstwę WMS

Jeśli nie masz jeszcze na liście żadnych adresów WMS, należy je dodać. Kliknij Nowa, a następnie w oknie, które się pojawi, wklej skopiowany wcześniej adres ortofotomapy oraz dodaj opis. Zatwierdź, klikając OK.

QGIS - nowa warstwa WMSQGIS - dodawanie adresu WMS

Możesz od razu dodać w ten sposób kilka adresów. Pojawią się one na rozwijanej liście.

Jak dodać warstwę WMS do okna mapy QGIS

Wybierz jeden z adresów na liście, kliknij Połącz, a następnie wybierz z listy mapę, którą chcesz dodać do projektu (w przypadku ortofotomapy jest tylko jedna na liście). Na wszelki wypadek sprawdź, czy mapa jest w tym samym układzie współrzędnych co projekt.

QGIS - połączenie z serwerem WMS

Dodaj mapę do projektu klikając Dodaj. Poczekaj chwilę aż warstwa WMS pojawi się w oknie mapy.

QGIS - dodawanie warstwy WMS do okna mapy

Możesz teraz zamknąć okno dodawania warstw WMS lub dodać kolejną warstwę, na przykład z parkami narodowymi (udostępnianą przez GDOŚ). W tym celu postępujemy w analogiczny sposób jak opisałam powyżej: łączymy się z serwerem, wybieramy warstwę i dodajemy ją do mapy.

 W ten sposób mamy w naszym projekcie dwie warstwy WMS  – efekt można podziwiać poniżej:

QGIS - warstwy WMS

Czym jest WMS?

To skrót od Web Map Service – najprościej mówiąc jest to sposób udostępniania mapy poprzez sieć. Użytkownik łączy się z zewnętrznym serwerem WMS za pomocą tzw. klienta (czyli na przykład programu QGIS), który prosi o przesłanie określonego fragmentu mapy. Efektem tego jest wyświetlenie tego fragmentu na naszym ekranie w oknie mapy. Gdy przesuwamy widok na mapie, program przesyła kolejne zapytanie na serwer WMS, w związku z czym, gdy sieć jest wolna, musimy chwilkę poczekać aby dane się ściągnęły i wyświetliły w oknie mapy. Jeśli chcesz przeczytać więcej – zajrzyj na stronę Wikipedii (hasło: Web Map Service).

Skąd wziąć adresy WMS?

Geoportal - adresy WMS WMTS CSW WFS WCTS WCS

Wyszukiwarka GeoSeer (znajduje adresy WMSWFSWCS i WMTS z całego swiata):

wyszukiwarka WMS, WFS, WCS, i WMTS


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *