Pierwsze kroki w QGIS – jak połączyć warstwy wektorowe? 2


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Łączenie kilku warstw wektorowych (np. shp, gpkg) w jedną warstwę

Jak połączyć warstwy? To prosta operacja, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze – możemy łączyć ze sobą tylko warstwy o tym samym typie geometrii, czyli punkty z punktami, poligony z poligonami itd. Powinny one być także w tym samym układzie współrzędnych. Chcąc zachować spójność tabeli atrybutów należy zadbać, żeby kolumny o tych samych nazwach znajdujące się w różnych warstwach zawierały dane samego typu (np. tekstowe string lub liczby całkowite integer)… o ile oczywiście zawierają odpowiadające sobie dane.

Funkcję łączenia warstw znajdziemy w menu Wektor –> Narzędzia zarządzania danymi –> Połącz warstwy wektorowe.

QGIS Łączenie warstw wektorowych / Merge vector layers

Znajdziemy ją także w panelu Geoprocesingu (najłatwiej jest użyć filtra i wpisać Połącz warstwy wektorowe lub po angielsku: Merge vector layers).

Ciekawostka. Czy wiecie, że wyszukiwanie nazw funkcji po angielsku działa także gdy mamy włączoną polską wersję językową programu?

jak połączyć warstwy wektorowe / Merge vector layers

Jeśli skorzystasz z panelu geoprocesingu, to znajdziesz również algorytm SAGA do łączenia warstw wektorowych. SAGA jest oddzielnym programem, jednak QGIS umożliwia korzystanie z jego algorytmów poprzez swój interfejs.

SAGA GIS Łączenie warstw wektorowych / Merge vector layers

Jak połączyć warstwy wektorowe używając skrótów klawiszowych

Jeśli chcemy połączyć dwie warstwy (a nie dziesięć) to zamiast korzystać z funkcji łączenia, prostszym rozwiązaniem może być wykorzystanie skrótów Ctrl+C, Ctrl+V. Zatem –  zaznaczamy wszystkie (lub wybrane) obiekty na jednej warstwie, kopiujemy je do schowka (Ctrl+C). Następnie przechodzimy do drugiej warstwy (która musi być w trybie edycji) i wklejamy skopiowane obiekty (Ctrl+V). Zapisujemy warstwę (lub korzystamy z funkcji zapisz jako… jeśli potrzebujemy zachować plik źródłowy) i gotowe!

Zaczynasz przygodę z QGIS? Zobacz inne wpisy z cyklu Pierwsze kroki w QGIS.


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy do “Pierwsze kroki w QGIS – jak połączyć warstwy wektorowe?

  • Pawlik

    Przy łączeniu warstw z obiektami o różnych właściwościach (kolor, grubość) po złączeniu warstw linie są ujednolicane. Co zrobić żeby zachować pierowtne atrybuty linii?

    • Alina Gerlée Autor wpisu

      Można przekopiować styl z jednej z warstw wejściowych, ale rozumiem, że to nie do końca o to chodzi? Wydaje mi się, że nie ma możliwości skopiowania różnych stylów z kilku warstw do jednej (która jest wynikiem złączenia tych warstw wejściowych). Obawiam się, że trzeba ten styl ustawić “od początku” (bazując dla ułatwienia na stylu skopiowanym z jednej z warstw wejściowych).