Pierwsze kroki w QGIS – jak zainstalować wtyczki?


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Co to są wtyczki i skąd się biorą w QGIS

Wtyczki są to zewnętrzne moduły, które można doinstalowywać do QGIS z repozytorium (oficjalnego lub innych, także własnego). Powstanie części z nich jest sponsorowana przez firmy i instytucje, powstają także w ramach różnych projektów naukowych lub w ramach indywidualnych inicjatyw, gdy ktoś potrzebuje określonej, niestandardowej funkcjonalności. Część z nich jest sponsorowana, a następnie udostępniona społeczności do użytkowania. Inne powstają jako indywidualne projekty programistów, którzy poświęcają swój czas na rozwój QGIS lub są opłacani ze środków zebranych w akcjach crowdfundingowych. Niektóre popularne i użyteczne wtyczki w kolejnych wydaniach QGIS wbudowywane są jako natywne funkcje.

Wtyczki pisane dla QGIS 2.x nie są kompatybilne z QGIS 3.x i dlatego muszą zostać dostosowane przez Autorów (lub inne osoby). Jeśli brakuje Ci jakiejś wtyczki w QGIS 3.x – zapytaj Autora, jak możesz pomóc w jej przepisaniu 😉

Na koniec lipca 2018 roku dla QGIS 2.18 w oficjalnym repozytorium dostępne były 832 wtyczki, zaś dla QGIS 3.2 – 209. Ich lista, wraz z rankingiem popularności (liczbą pobrań), opisem i ocenami użytkowników, znajduje się na stronie QGIS Plugins.

Lista wtyczek w QGIS 3.2 (stan na koniec lipca 2018):

Lista wtyczek w QGIS 3.2

Lista wtyczek w QGIS 2.18 (stan na koniec lipca 2018):

Lista wtyczek w QGIS 2.18

Ustawienia wtyczek

Na początek w ustawieniach można zaznaczyć opcję poszukiwania aktualizacji przy każdym starcie programu (lub z inną częstotliwością). Warto także włączyć pokazywanie wtyczek eksperymentalnych – pojawią się one wtedy w głównej zakładce i będzie można je instalować i testować: Wiele z nich jest ciekawych i wartych uwagi. Przycisk Dodaj umożliwia dodawanie adresów kolejnych repozytoriów.

Wtyczki - ustawienia

Instalacja wtyczek

Instalacja jest bardzo prosta. Gdy odnajdziemy wtyczkę, którą chcemy zainstalować (można w tym celu użyć filtra), wystarczy kliknąć przycisk Zainstaluj wtyczkę. W QGIS 3.x wtyczki można instalować także z plików zip. W oknie zarządzania wtyczkami znajduje się też opcja aktualizacji, Zainstalowane wtyczki mogą pojawić się w różnych miejscach w menu, w zależności od tego, czego dotyczą.

Wtyczki - instalacja

 

Zaczynasz przygodę z QGIS? Zobacz inne wpisy z cyklu Pierwsze kroki w QGIS.


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *