Zestawy symboli QGIS – skąd je wziąć?


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Tworząc mapy często poszukujemy ciekawych i oryginalnych symboli. QGIS oferuje duże możliwości tym, którzy chcą je tworzyć samodzielnie – o tym będzie w innym wpisie. Dziś coś dla tych, którzy wolą gotowe rozwiązania – oto kilka miejsc w których można znaleźć zestawy symboli:

  • pojedyncze symbole w formacie svg (drzewa, symbole geologiczne, meteorologiczne oraz strzałki północy/róże wiatrów) na licencji CC BY-SA 2.5:

Gfoss.it

  • Setki tysięcy symboli – ikon przydatnych głównie na stronach internetowych, ale można znaleźć też takie, które nadają się do celów kartograficznych:

flatikon

  • Zestaw symboli kartograficznych dla QGISa (symbol set) w formacie svg (punkty, linie, wypełnienia) z indeksem xml na licencji CC-BY 3.0 (niech Was nie zwiedzie mroczny nastrój tego bloga – prowadzi go Yury Ryabov, który jest geografem, naukowcem i przyrodnikiem):

Yury Ryabov

  • Więcej linków do różnych miejsc skąd można pobrać symbole znaleźć można na stronie OSGeo map symbol set. Nie wszystkie są jednak aktualne.

 Zestawy symboli – import

Aby prawidłowo importowały się symbole wykorzystujące znaczniki svg należy najpierw przekopiować katalogi z symbolami svg do katalogu w którym QGIS szuka tych symboli (czyli C:\Users\nazwa_użytkownika\.qgis2\svg).

Aby zaimportować zestaw symboli należy wejść w zakładkę styl dowolnej warstwy (lub menu Ustawienia–> Zarządzanie stylem), otworzyć bibliotekę (1), następnie w okienku zarządzania stylem znaleźć opcję Importuj, która kryje się  pod ikoną w prawym, dolnym rogu okienka (2). W oknie importu wskaż lokalizację pliku xml (3) a następnie wybierz symbole do importu i importuj je (4).

zestawy symboli import

Jeśli znasz inne miejsca w sieci skąd można pobrać ciekawe symbole lub zestawy symboli przydatne w tworzeniu map – podziel się nimi w komentarzu.

Wtyczka Resource sharing

Na koniec rozwiązanie świeżutkie i proste, czyli nowa wtyczka Resource sharing (autorem jest Akbar Gumbira), którą instalujemy za pomocą Managera wtyczek. Wygląda ona tak:

resource sharing plugin window

Okno wtyczki Resource sharing przypomina okno do instalacji wtyczek, z tą różnicą, że instalujemy symbole. Łatwizna. Na razie repozytoriów nie jest dużo, ale trzymam kciuki, aby zaczęło ich szybko przybywać. Jest to bardzo przyjazny sposób dzielenia się zestawami symboli i stylami.

Zainstalowane symbole znajdziemy w osobnym katalogu Resource sharing, tam gdzie zawsze, w zakładce styl.

resource sharing plugin

 

EDIT: Aby dowiedzieć się, jak zainstalować przez wtyczkę Resource sharing stworzony przeze mnie zestaw symboli, zajrzyj do wpisu: Nowe style – tropy i ślady zwierząt w QGIS.


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *