Pierwsze kroki w QGIS – jak wydrukować mapę? 6


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Masz pięknie wystylizowane warstwy i zastanawiasz się co dalej – jak wydrukować mapę? A właściwie należało by dodać – jak zaprojektować i eksportować mapę ze wszystkimi niezbędnymi elementam: podziałką, legendą, tytułem, dodatkowymi grafikami, tabelami i innymi upiększaczami. Służy do tego…

Kreator wydruków (okno wydruku) lub kreator raportów (w QGIS 3.0) 

Kreatorem raportów zajmę się przy innej okazji, ale warto pamiętać o tej nowości w QGIS 3.0. W przypadku większej liczby różnego typu wydruków (w tym atlasów), Raport pomaga nam to wszystko poukładać w jedną, elegancką całość.

Wracając jednak do prostego wydruku – do jego stworzenia służy osobne okno programu, w którym komponuje się mapę z poszczególnych elementów. Nowy wydruk (i zarządzanie wydrukami) znajduje się menu Projekt:

Kreator wydruków – jak stworzyć mapę?

Ponieważ obraz mówi więcej niż 1000 słów, przygotowałam prosty schemat, co i gdzie można znaleźć w Kreatorze wydruku (kliknij w obraz aby powiększyć):

QGIS - jak wydrukować mapę - Kreator wydruków

W zakładce Kompozycja (po prawej stronie) ustawiamy właściwości wydruku – format, orientację, liczbę stron itd. Zwłaszcza format warto ustawić na początku, aby nie dodawać sobie potem pracy przy zmianie wielkości i układu elementów (np. gdy zaczynamy robić mapę na A4 a potem okazuje się, że będzie ona drukowana na A3).

Po lewej stronie znajdziemy pasek umożliwiający nam dodanie kolejnych elementów mapy. Klikając w poszczególne narzędzia, a następnie zaznaczając obszar na wydruku, możemy dodać:

 • okno mapy,
 • tytuł lub inny tekst,
 • legendę, podziałkę,
 • strzałkę północy (którą możemy wybrać spośród dostępnych symboli svg),
 • wybrany fragment tabeli atrybutów,
 • różne kształty, łączniki, strzałki,
 • dowolny kod html.

Aby odpowiednio wykadrować dodaną mapę, można użyć narzędzia przesuwania, które kryje się pod tą ikonką: 

Okno Właściwości obiektu, znajdujące się po prawej stronie mapy, otworzy się, gdy zaznaczymy dany obiekt (element mapy) za pomocą narzędzia zaznaczenia:QGIS - jak wydrukować mapę - właściwości obiektu

Gdy już wszystkie elementy są na swoim miejscu, pozostaje ostatni etap, czyli wydrukowanie mapy lub eksport do pliku.

Jak wydrukować mapę?

Mamy możliwość bezpośredniego wydruku mapy lub eksportu do trzech formatów – png (obraz), pdf oraz svg (format wektorowy, który można później edytować w programie do grafiki wektorowej, np. Inkscape). Opcje te znajdziemy w menu Wydruk. Klikamy i gotowe!

QGIS - jak wydrukować mapę - eksport

 

Zaczynasz przygodę z QGIS? Zobacz inne wpisy z cyklu Pierwsze kroki w QGIS.


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 komentarzy do “Pierwsze kroki w QGIS – jak wydrukować mapę?

 • Grzegorz

  WItam. mam pytanie czy istnieje taka funkcja qgis jak np w auto cad że można w obszarze wydruku włączać i wyłączać warstwy map. tzn mam projekt który zawiera b.dużo warst a wydrukować potrzebujemy tylko kilka

  • Alina Gerlée Autor wpisu

   Włączyć i wyłączyć widoczność warstwy można w panelu warstw – zaznaczając lub odznaczając x w kwadraciku przed nazwą danej warstwy.

 • Iza

  Hej, a co mogę zrobić gdy zapisuje wydruk, a wtedy podkład nie pokrywa się z narysowanymi granicami czy punktami? Mimo że w projekcie wszystko jest na swoim miejscu.

  • Alina Gerlée Autor wpisu

   Trudno mi pomóc “zdalnie”, nie widząc tego co się dzieje na wydruku…