QGIS i inne programy GISowe w wyszukiwarce


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Właściwie wpis ten można by zatytułować “Dlaczego warto postawić na QGISa?”. Patrząc na statystyki zapytań w Google Trends, łatwo zauważyć (jeszcze) dominację ArcGISa w skali globalnej, choć liczba zapytań jest obecnie nieco niższa niż w ostatnich latach. QGIS jednak jako jedyny ma wyraźnie rosnącą tendencję liczby zapytań. W przypadku pozostałych programów widać wyraźny spadek zainteresowania.

Jeśli natomiast ograniczymy zakres przestrzenny tylko do Polski – niespodzianka! Od sierpnia 2014 roku QGIS zaczął “doganiać” i “przeganiać” dotychczasowego lidera (było to niedługo przed premierą wersji 2.6). Oczywiście nie znaczy to, że QGIS zdominował już rynek, ale na pewno wskazuje na jego duży potencjał i zainteresowanie użytkowników (oraz potencjalnych użytkowników).


Ciekawa jest również analiza regionalna wyszukiwań poszczególnych haseł. Można tu zauważyć wyraźne zainteresowanie programem QGIS w Europie. Drugim, typowo europejskim programem okazuje się Geomedia. Zainteresowanie pozostałymi programami, mierzone liczbą zapytań w Google, rozkłada się w różny (czasem dość zaskakujący!) sposób. Zobaczcie sami (kliknięcie w mapki przeniesie Was do Google Trends):

QGIS

Największe zainteresowanie QGISem jest w Europie. Przodują Włochy, Portugalia i Francja a za nimi Szwajcaria, Czechy i Polska. Poza Europą najczęściej w wyszukiwarkę QGIS wpisywany jest w Ekwadorze i RPA.

QGIS

ArcGIS

W wyszukiwaniu frazy ArcGIS na zdecydowane prowadzenia wysuwa się… Etiopia. Może ktoś ma jakiś pomysł dlaczego akurat ten kraj? 🙂 W kolejnych państwach zapytań jest o połowę (!!) mniej. Są to Nikaragua i Ekwador oraz następne w kolejce – Nepal i Chiny oraz Peru i Boliwia.
ArcGIS

MapInfo

Najwięcej zapytań o MapInfo jest w Estonii, ale kolejne kraje to już południowo-wschodnia Azja – Wietnam i Chiny oraz północna Afryka – Algieria i Maroko. Następne w kolejności są Australia i Indonezja.
MapInfo

Geomedia

Geomedia zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się w Europie. Kraj, w którym fraza ta jest najczęściej wyszukiwana, to Włochy, a zaraz potem – Polska, Hiszpania i Niemcy. Nieco niżej plasuje się Kanada.
Geomedia

Microstation

Hasło to wyszukiwane jest w różnych krajach świata, żaden z regionów nie wyróżnia się w szczególny sposób (tak jak to ma miejsce w przypadku np. programu Geomedia). Najwięcej zapytań zanotowano w Wietnamie i Hongkongu, kolejne miejsca zajęły Czechy, Nigeria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Słowacja i Singapur.Microstation


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *