Warszawskie kroje pisma – bezpłatne czcionki


e-book "Mapy w QGIS 3.4" już w sprzedaży

Szukacie ciekawych, oryginalnych krojów pisma na mapę?

Zajrzyjcie na stronę Warszawskie Kroje. Są tam do pobrania piękne warszawskie, bezpłatne czcionki (niektóre w kilku wariantach), na licencji SIL OPEN FONT LICENSE.

“Warszawskie Kroje to niekomercyjny projekt, w wyniku którego powstała seria kilkunastu nowych krojów pism. Inspiracją i podstawą dla nowych krojów było historyczne liternictwo stołecznych modernistycznych neonów, ręcznie wykonanych szyldów, reklam i murali z czasów PRL i znikających tradycji miejskiej typografii z lat 1920–1980.

Projekty będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi. Ekspozycja to prezentacja dwunastu czcionek dla Warszawy wraz z dokumentacją oraz przykładami zastosowań. Powstałe fonty będą udostępnione za darmo, na otwartej licencji, na stronie internetowej.”

Na zachętę trzy z nich:

warszawskie bezpłatne czcionki - Lombard “Krój „Lombard” to połączenie ekspresyjnej pisanki z warszawskich neonów z geometrycznymi napisami charakterystycznymi dla stołecznych rzemieślników. Bezpośrednią inspiracją dla powstania projektu był neon „Jubiler”. Po połączeniu z blokowymi literami, pochodzącymi z ręcznie malowanych szyldów, powstał krój dekoracyjny i jednocześnie modułowy.” Krój zaprojektowała Anna Wieluńska.

 

warszawskie bezpłatne czcionki - Cyrulik“Inspiracją do powstania projektu był krój „Cyklop”, który był używany w przedwojennej gazecie „Cyrulik Warszawski”. Wersja „stencil” inspirowana jest technicznymi napisami występującymi na różnego rodzaju urządzeniach mechaniczno-elektrycznych w Warszawie. Krój „Cyrulik” łączący mocny i wyrazisty rysunek liter z delikatnymi i nowoczesnymi detalami. Całość projektu ma oddawać współczesny klimat i charakter warszawskich ulic.” Krój zaprojektował Maciej Połczyński.

 

warszawskie bezpłatne czcionki - Olympic“„Olympic” to elegancki krój do zastosowań display’owych. Projekt był inspirowany warszawskimi szyldami oraz stołeczną typografią lat 70-tych. Font, mimo uniwersalności i nowoczesności, zwiera w swojej formie rodzaj nostalgii za dawną Warszawą.” Krój zaprojektowała Ludka Niezgoda.

 

Na stronie znajdziemy zarówno bardziej, jak i mniej ozdobne kroje. Szeryfowe i bezszeryfowe oraz pisane. Każdy może znaleźć coś dla siebie.


Jeśli ten wpis był dla Ciebie interesujący - pokaż go proszę komuś, kogo może zaciekawić, udostępnij w mediach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *